Plötsligt händer det… Facebook har byggt om sin app för iOS från grunden!
Facebook har idag släppt en uppdaterad version av sin app för iOS och ska ha byggt om den helt från grunden och gjort den både snabbare och lättare att använda.
Kan ju bara säga att det var på tiden, för jag tycker att den bara blivit sämre och sämre och det i samma takt som man släppt en ny version. Hurvida den är bättre återstår att se, men det ser sannerligen lovande ut!
Nyheter i version 5.0
We’ve rebuilt the app so it’s faster and easier to use.
* Scrolling through news feed is faster than ever
* New banner lets you tap to quickly see more stories – no need to refresh
* Photos open fast and close with one downward swipe
* Instant access to your notifications
Nu ska jag sätta mig och testa Facebook 5.0 och se om verkligheten stämmer överens med förväntningarna! 🙂
Uppdaterat: Facebook 5.0 kräver iOS 4.3 eller senare, vilket innebär att exempelvis användare av iPhone 3G (den första modellen som såldes i Sverige) inte kommer kunna uppdatera sin app för Facebook. Sista uppdateringen för iPhone 3G är iOS 4.2.1. Detta gäller även användare av iPhone 3G S och iPhone 4 som ännu inte uppdaterat sina telefoner till iOS 4.3 eller senare.
Uppdaterat 2: Som många märkt så är allt i appen på engelska och stöd för svenska saknas. Flera nordiska språk finns, så det kanske är helt omöjligt att få se svenska inom en snar framtid.
Mer information om appen kommer ni finna i App Store, där ni som vanligt hämtar uppdateringen.
PS. Ni har väl inte missat att iPhonesajten även finns på Facebook!
Relaterade

Tyvärr har jag ju ingen äldre liggande, har ju kört med 4 och dev av iOS 6 ^^ men ska sökra runt lite och se om man hittar en på Google, lite taskigt att dom tvingar folk till att uppgradera mobiler :/
iOS 6 är nice! 🙂
Tyvärr så glömmer man bort de som använder äldre terminaler och kanske borde göra som Spotify. Spotify har en app för äldre versioner av iOS och där är kraven iOS 4.o eller senare.
http://itunes.apple.com/se/app/spotify-for-ios-4/id511889746?mt=8
Upptäckte en tråkig sak, har lånat ut min iphone 4 och plockade fram min gamla 3G, och efter att ha installerat om den så kan man nu inte installera FB :/
iPhone 3G kör (om den är uppdaterad) iOS 4.2.1 och FB kräver iOS 4.3 eller senare. Om du har tur så har du kvar en äldre version av FB i iTunes på din dator. Annars får du tyvärr köra FB mobila version i Safari. Håller tummarna för en äldre version i iTunes.
Hej! Uppdaterade appen igår, men då blev den engelsk! Och det går inte att byta språk… Vet du vad som hänt?
Hej Anna. Sen förra version (har jag för mig) så har appen varit på engelska och jag trodde att vi skulle få tillbaka svenskan med version 5.0. Tyvärr verkar det som om engelska är vad vi får klara oss med. Det återstår att se vad de har att komma med i framtiden!
Nej, förra versionen var på svenska (förutom i vänstermarginalen ”News Feed”, ”Messages” etc).
Jag har letat och letat, men hittar inte hur jag gör för att byta tillbaka till svenska. 🙁
Lite svengelska kan man kalla det och Facebook körde väl någon form av ”mjuk” övergång till engelska. Enligt deras egna uppgifter i App Store så har appen stöd för Engelska, Bokmål, norska, Kinesiska, Tjeckiska, Danska, Nederländska, Franska, Tyska, Grekiska, Indonesiska, Italienska, Japanska, Koreanska, Malajiska, Polska, Portugisiska, Ryska, Spanska, Thailändska, Turkiska.
Alltså inget stöd för svenska! 🙁